
Vliv teploty na účinnost tepelného čerpadla
Zvýšení teploty topné vody například o 5 °C má stejný vliv na účinnost tepelného čerpadla jak jeho použití v horských oblastech, kde je celoroční průměrná teplota nižší o 5 °C než celorepublikový průměr. Potřeba zvýšení teploty topné vody je nejčastější důvod potenciální nespokojenosti s tepelným čerpadlem.
Většinou rozumíme tomu, že tepelné čerpadlo vzduch-voda bude pracovat s horší účinnosti. Zvýšení teploty topné vody se projeví na poklesu účinnosti tepelného čerpadla úplně stejně jako snížení teploty zdroje. Změna teploty topné vody o 1 °C vzhůru se projeví zhoršením topného faktoru a zvýšením spotřeby asi o 2 %. To je důvod proč se liší sezónní topný faktor tepelného čerpadla zapojeného do radiátorů nebo do podlahového vytápění.
V případě radiátorů by max. výstupní teplota z tepelného čerpadla neměla přesahovat ani při extrémních mrazech 55 °C.
Pokles účinností je důvod proč se při rekonstrukci kotelny staršího domu vyplatí se před instalací tepelného čerpadla vyplatí buď radiátory doplnit. Stejného efektu dosáhnete zateplením kdy klesne teplotní spád. V opačném případě nebudete s fungováním a úsporami tepelného čerpadla spokojeni. Toto doporučení platí i pro tzv. vysokoteplotní tepelná čerpadla. Která za cenu špatné účinností dokáží pracovat s teplotou vody nad 70 °C.