Skip to content
Energogenius.cz

Energogenius.cz

Vše co potřebujete vědět o energiích

Tipy jak na úspory energií ve firmě

Posted on 31 prosince, 20221 ledna, 2023 By Ivo Peluha

Promyšlená strategie úspory energie ve firmě může mít pozitivní dopad nejen na účty za elektřinu, ale také na produktivitu zaměstnanců a životní prostředí. Navzdory všeobecnému přesvědčení nemusí úspora ve firmě znamenat kompromisy. Vaše firma může stále růst a vaši zaměstnanci mohou být produktivní a spokojení, aniž byste museli investovat velké prostředky do firemní infrastruktury. Podívejme se tedy krok za krokem na to, jak zajistit, aby vaše společnost byla co nejodolnější vůči zvyšování cen energií.

Výběr správného dodavatele elektřiny a firemního energetického tarifu

Změna dodavatele elektřiny ve vaší společnosti a přizpůsobení tarifu specifickým činnostem vaší společnosti může mít významný dopad na celkový účet za elektřinu. Společnosti si mohou vybrat mezi variantami s jednou zónou a variantami rozdělujícími den do dvou, tří nebo dokonce čtyř časových zón, které nabízejí nižší sazby mimo špičku. Z této rozmanitosti mohou těžit například výrobní podniky, které mohou přesunout některé energeticky nejnáročnější procesy do nočních hodin s nižšími sazbami za energii.

Optimalizace osvětlení společnosti

Výměna klasických žárovek za energeticky úsporné zářivky nebo LED osvětlení má přinejmenším několik výhod. Kromě spotřeby energie, která je přibližně o 80 % nižší, mají LED řešení také nesrovnatelně delší životnost: životnost LED diod je až 100 000 hodin a tradiční světelné zdroje, které obvykle končí po 1 000 až 2 000 hodinách, jsou daleko za nimi.

Tuto změnu ocení i zaměstnanci, protože LED osvětlení je mnohem šetrnější k očím než tradiční řešení.

V případě větších kanceláří je vhodné se zamyslet nad vhodným rozmístěním světelných zdrojů a možností vytvořit sekce, které odpovídají skutečnému využití kanceláře. Má vůbec smysl osvětlovat celé patro, když na něm v danou chvíli pracuje jen pět lidí z jednoho oddělení? Je také dobré mít senzory pohybu, které zapnou osvětlení, když někdo daný prostor skutečně používá, například schodiště, koupelnu nebo chodbu.

Pokud je to možné, je také dobré zajistit snadný přístup přirozeného světla. Až 80 % lidí potvrzuje, že dostatek denního světla přispívá k jejich pracovní výkonnosti a kreativitě, uvádí studie provedená značkou Japonská pobočka společnosti Microsoft zkušebně zavedla čtyřdenní pracovní týden. Produktivita se zvýšila přibližně o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a spotřeba elektrické energie se snížila o 23 procent.S BMS nevytvářejte „prázdné jízdy“.

Systém správy budov má však mnohem širší využití než jen řízení osvětlení ve firmě. V praxi lze s jeho pomocí optimalizovat většinu aspektů provozu budovy a dosáhnout tak hmatatelných úspor společnosti.

Odhaduje se, že správně nastavený systém řízení budov může snížit spotřebu elektřiny a vody až o 30 %.

Automatické řízení spotřebičů nebo vytápění a chlazení usnadní přizpůsobení jejich provozu skutečné pracovní době firmy. Tím se eliminují praktiky, jako je například vytápění prázdných kancelářských prostor o víkendech. Na druhou stranu umožňuje například zapnutí některých strojů a procesů v noci, aby bylo možné optimálně využít vícezónové tarify nabízené prodejci energie.

Nastavte se na úspory

Samotný nákup energeticky úsporných spotřebičů je velmi dobrý krok, ale nemusí stačit, pokud není doprovázen jejich správným používáním.

Říká se, že ďábel se skrývá v detailu, ale paradoxně můžete v detailu najít i skutečné úspory. Nejdříve je třeba se podívat na počítače, tiskárny a další kancelářské vybavení a optimalizovat jejich nastavení. Většina moderních zařízení je vybavena „ekologickými“ režimy, které snižují spotřebu elektrické energie, aniž by byl obětován optimální výkon zařízení.

Je vhodné, aby spořiče obrazovky byly co nejméně statické a aby jas displejů odpovídal světelným podmínkám v kanceláři. Pokud je jas obrazovky příliš vysoký, nejenže počítač spotřebovává více energie, ale vaše oči se rychleji unaví, a tím se sníží produktivita práce. Kromě toho je důležité si uvědomit, že čím více je počítač vytížen úkoly, tím více energie spotřebuje. Proto je vhodné zvážit, které aplikace jsou na hardwaru společnosti skutečně potřebné.

Zdá se, že taková opatření nepřinášejí společnosti významné úspory, ale po vynásobení několika desítkami nebo stovkami pracovních stanic jsou již částky znatelné.

Zkontrolujte tepelnou izolaci budovy

Spolehlivým způsobem, jak snížit účty za vytápění a chlazení firemních prostor, je zajistit jejich správnou izolaci a vzduchotěsnost oken a dveří, včetně těch mezi místnostmi.

Ve správně izolovaných budovách uniká v zimě méně horkého vzduchu a v létě méně chladného vzduchu. To znamená, že z rozpočtu společnosti uniká méně peněz. Předpokládá se, že tepelná modernizace může snížit náklady na vytápění a chlazení až o 30-35 %.

Vliv těchto opatření na produktivitu zaměstnanců také nelze podceňovat. Odhaduje se, že pokud teplota v kanceláři klesne pod 21 °C, klesne produktivita o 4 %. Teplo nad 30 °C na pracovišti zase znamená snížení produktivity o 6 %. Budovy po řádné tepelné modernizaci se zpravidla vyznačují také lepší izolací od vnějšího hluku, což má rovněž pozitivní vliv na úroveň komfortu a produktivitu osob pracujících uvnitř.

Přijměte netradiční přístup k pracovní době společnosti

Řešením, ke kterému řada firem zatím přistupuje s velkou rezervou, ale které nabízí zajímavé perspektivy, je experimentování s rozměrem pracovní doby a pracovní doby ve firmě.

Slibným příkladem je japonská pobočka společnosti Microsoft, která na zkušební dobu jednoho měsíce zavedla čtyřdenní pracovní týden pro svých 2300 zaměstnanců. Efekt předčil snad všechna očekávání: odhadovaná produktivita se zvýšila přibližně o 40 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a spotřeba elektřiny se snížila o 23 %.

Změna pracovní doby samozřejmě nemusí platit celoročně. Lze ji naplánovat na měsíce s relativně nízkou intenzitou práce, například v období prázdnin. Tím se optimalizují výdaje na klimatizaci a další kancelářské náklady a zaměstnanci mají více času na načerpání nových sil před obdobím větších profesních výzev.

Využijte výhod OZE a získejte dvojnásobek

Vzhledem k rostoucím cenám elektřiny je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit výdaje za elektřinu, možnost vyrábět si ji sami. Tímto směrem se již ubírají lídři na trhu.

Podle analýzy společnosti Luneos, která působí v energetickém sektoru, až 90 % společností tvořících index WIG20 investuje do obnovitelných zdrojů energie nebo je využívá. U indexu mWIG40 je to 65 % a u indexu sWIG80 o něco méně, 59 %.

Vlastní zdroje energie nejsou jen o úsporách, ale pro mnoho společností jsou prostě podmínkou udržení konkurenceschopnosti na trhu. Fotovoltaické panely pro firmy na střechách logistických center, výrobních hal nebo supermarketů proto již nejsou překvapením.

Zajímavým řešením jsou také hybridní varianty, které kombinují například fotovoltaiku s vertikálními větrnými elektrárnami nebo tepelnými čerpadly. Pokud se přidá vhodné skladování energie, lze vytvořit systém, který optimalizuje úspory energie prakticky v celé společnosti. Tím se sníží nejen firemní účty za používání strojů a kancelářského vybavení, ale také výdaje na vytápění nebo klimatizaci ve firmě.

Navíc nezapomínejme na imageovou stránku těchto akcí: firma, která hojně využívá OZE, zvyšuje svou prestiž a buduje si image moderního, ekologicky smýšlejícího obchodního partnera.

Vytvořte strategii a realizujte ji společně se svými zaměstnanci.

Pokud analyzujeme různé zdroje potenciálních úspor ve středním nebo velkém podniku, všimneme si určité zákonitosti – aby byly zisky z provedených investic znatelné, musí být splněny ještě dvě podmínky: vytvoření optimální strategie jejich využití a realizace této strategie, pro kterou je nezbytná jasná komunikace se zaměstnanci bez ohledu na jejich postavení v organizaci.

Za tímto účelem by měl podnik připravit jasnou a srozumitelnou podnikovou strategii úspor energie, která jasně stanoví přínosy navrhovaných opatření pro životní prostředí a zaměstnance. Je vhodné se zamyslet i nad dalšími přínosy pro oddělení, která vynikají co nejefektivnějším prováděním přijaté strategie. Jasné sdělení, že část ušetřených prostředků se zaměstnancům vrátí v konkrétní, hmatatelné podobě, může být další motivací k dlouhodobé realizaci společně přijaté strategie.

Důležitost sladění technologických řešení s „lidským faktorem“ potvrzuje Krzysztof, majitel výrobní a obchodní společnosti s více než 300 zaměstnanci:

  • „Zvýšení cen elektřiny nás samozřejmě nenaplňuje optimismem, ale myslím, že poslední věc, kterou bychom měli dělat, je šetřit na zaměstnancích. Zejména proto, že sami chtějí přenést energeticky úsporné návyky z domova do práce. Stačí jim k tomu poskytnout příležitost a ukázat jim jednoduché způsoby, jak tyto návyky realizovat, které nebudou překážet jejich pracovním povinnostem. Dokonalým příkladem je tak jednoduchá investice, jako jsou napájecí lišty: stačí stisknout tlačítko a úspory se mohou začít projevovat. Kromě toho byly v místnostech pro zaměstnance a dalších společných prostorách naší společnosti vyvěšeny stručné pokyny, jak používat zařízení energeticky úsporným způsobem.
  • Nevěřím naopak na zdánlivé úspory, jako je snižování teploty v kancelářských prostorách v naději, že si toho zaměstnanci nevšimnou. Před několika lety jsem se paradoxně na popud konkurenta v oboru rozhodl tepelně vylepšit naše prostory. Výsledek? Nižší náklady na provoz budovy prakticky po celý rok a méně lidí na nemocenské.
  • Jsem také rád, že jsme se při nedávné modernizaci našeho počítačového vybavení rozhodli nahradit stolní počítače o něco dražšími notebooky: nejenže jsou energeticky méně náročné, ale jsou také ideální pro práci na dálku.

Čím větší je organizace, tím důležitější je, aby tři pilíře úspory energie ve firmě fungovaly společně: investice do správných řešení, příprava přesné a propočítané strategie jejich využívání v následujících letech a vzdělávání zaměstnanců, aby bylo možné tuto strategii realizovat. Jakmile budou tyto podmínky splněny, bude cesta k odolnosti vůči turbulencím na trhu s energií mnohem méně hrbolatá.

Odborník radí

Navigace pro příspěvek

Previous Post: Jak ušetřit za energie a vodu ve firmě
Next Post: Jak funguje topení v paneláku

Mohlo by vás také zajímat

Vyplatí se tepelné čerpadlo do starého domu Vyplatí se tepelné čerpadlo do starého domu Odborník radí
Vliv teploty na účinnost tepelného čerpadla Odborník radí
Spotřeba elektřiny tepelného čerpadla Odborník radí
jak vybrat tepelné čerpadlo vzduch voda Jak vybrat tepelné čerpadlo vzduch voda Odborník radí
Tepelné čerpadlo do starého domu Odborník radí
Jaké zvolit vytápění domu Jaké zvolit vytápění domu Odborník radí
Dimenzování tepelného čerpadla Odborník radí
Test tepelných čerpadel vzduch voda Odborník radí

Nejčtenější příspěvky

  • Nejlepší tepelná čerpadla 2023 - TOP výrobciNejlepší tepelná čerpadla 2023 – TOP výrobci
  • Jakou značku tepelného čerpadla. Žebříček firem
  • Nejlepší tepelné čerpadloNejlepší tepelné čerpadlo vzduch voda
  • Jak ušetřit za vytápění topeníJak ušetřit za vytápění v panelákovém bytě

Obíbené rubriky

  • Ekonomika vytápění
  • Jak ušetřit
  • Jaký radiátor
  • Nejčtenější
  • Odborník radí
  • Odborník vysvětluje
  • Tepelné čerpadla
  • Způsoby vytápění

Nejnovější příspěvky

  • Jak účinná jsou tepelná čerpadla na bázi vzduchuJak účinná jsou tepelná čerpadla na bázi vzduchu
  • Proč jsou vzduchová tepelná čerpadla tak účinnáProč jsou vzduchová tepelná čerpadla tak účinná
  • Jak účinná jsou tepelná čerpadla v ziměJak účinná jsou tepelná čerpadla v zimě
  • Účinnost tepelného čerpadla
  • Nejlepší tepelná čerpadla 2023 - TOP výrobciNejlepší tepelná čerpadla 2023 – TOP výrobci

Copyright © 2023 Energogenius.cz.

Powered by PressBook Blog WordPress theme

Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom vám poskytli co nejrelevantnější služby tím, že si zapamatujeme vaše preference a opakované návštěvy. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s používáním VŠECH souborů cookie. Můžete však navštívit "Nastavení souborů cookie" a poskytnout kontrolovaný souhlas.
NastaveníPřijmout vše
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Nezbytné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správné fungování webových stránek. Tyto soubory cookie zajišťují základní funkce a bezpečnostní prvky webových stránek, a to anonymně.
CookieDélkaPopis
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
ULOŽIT A PŘIJMOUT