Tepelná ztráta – jaké jsou tepelné ztráty domu
Rodinné domy spotřebují až 80 % energie především na vytápění domu. Tuto vysokou spotřebu energie způsobují tepelné ztráty stěn, oken, střechy a podlahy. Dobře naplánovaná izolace stěn a střechy může naštěstí snížit celkové tepelné ztráty budovy až o 40 %. Určitými opatřeními – zateplením, utěsněním, výměnou – lze minimalizovat ztráty, a tím snížit účty za vytápění.
Tepelné ztráty – nebo vyšší náklady na vytápění
Jedním ze způsobů, jak snížit potřebu tepla v domě již ve fázi jeho návrhu, je zvýšit tloušťku izolace a odpovídajícím způsobem umístit okna – samozřejmě až do výše rentability takové investice. Okna jsou nejčastější příčinou tepelných ztrát, ale v zimě mohou být zdrojem volné sluneční tepelné energie. Zejména ti, kteří jsou otočeni na jih, více energie získají, než ztratí.
Za zmínku stojí, že nejúspornějším domem je energeticky úsporný standard, tj. s potřebou energie nejvýše 70 kWh/(m2rok). K dosažení takového výsledku stačí postavit stěny z tvárnic Porotherm nebo z materiálů s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Ten je doplněn 15 cm polystyrenu nebo vaty (20 cm izolace je v současné době vlastně hranicí rentability). Stavba pasivního domu vyžaduje až 30 cm izolace stěn. Přidávání větší tloušťky izolace, než je tato, již není ekonomicky výhodné.
Pokud do typického projektu přidáme dalších 8 cm tepelné izolace na stěny, zaplatíme přibližně o 4,5 až 5 tisíc zlotých více, protože průměrný rodinný dům má v průměru kolem 200 m2 stěn. To představuje přibližně 1-2 % celkových nákladů na stavbu domu. Taková dodatečná izolace sníží tepelné ztráty příčkami v průměru o 50 %.
Většina tepla uniká z domu špatně zvolenými a netěsnými okny. ale ani nová okna nejsou zárukou dobré izolace – pokud mají špatné parametry. Dalším způsobem úniku tepla z domu jsou okna a dveře. Tímto způsobem se ztrácí velké množství tepla – až 20-30 %. Běžnou praxí je výměna oken za okna s nízkou hodnotou U [W/(m2-K)]. Tato hodnota definuje množství tepla, které za jednotku času projde 1 m2 dvojitého zasklení při rozdílu teplot na obou stranách skla 1ºK. Souhrnně lze říci, že čím nižší je součinitel prostupu tepla, tím lépe. Je třeba poznamenat, že tento parametr by se měl počítat pro celé okno, a ne například pouze pro podokno.
U oken rozlišujeme tři hodnoty U, a to:
- Uw (w = okno) – celková hodnota prostupu tepla celého okna,
- Ug (g = zasklení) – hodnota prostupu tepla zasklení,
- Uf (f = rám) – hodnota prostupu tepla okenního rámu.
U energeticky úsporných domů by součinitel prostupu tepla celého okna neměl být vyšší než Uw = 1,3 W/(m2-K), u pasivních domů by jeho hodnota neměla být vyšší než 0,8 W/(m2-K). Kvalita zasklení je jednou z nejdůležitějších vlastností, které je třeba při nákupu oken věnovat pozornost. Na něm závisí tepelná izolace celého okna.
Typické hodnoty Ug pro izolační skla jsou:
- 24mm izolační sklo plněné argonem se dvěma tabulemi: 1,1 W/(m2-K),
- Izolační sklo s 3 tabulemi plněné argonem 36 mm: 0,7 W/(m2-K).
- Trojité izolační sklo plněné argonem 44 mm: 0,6 W/(m2-K),
- Třídílné izolační sklo s kryptonovou výplní 36 mm: 0,5 W/(m2-K).
Je třeba mít na paměti, že okna by měl instalovat profesionální tým. Byl jsem svědkem situací, kdy okna montovali lidé, kterým chyběla profesionalita. To je důležité, protože nesprávně namontovaná okna mohou přispívat k tomu, že nejsou dodrženy ani ty nejvyšší parametry oken. Důležité je také uspořádání oken v domě. Pokud to máme pod kontrolou, stojí za to uvažovat o umístění oken především na jižní straně. Z východu a západu není tepelný zisk ze slunečního záření velký.

Účinná izolace stěn a střechy
Dalších 25-35 % tepla uniká stěnami. Také zde je záchranou termomodernizace. Při správné izolaci mohou stěny budovy dosáhnout hodnoty U 0,25 W/(m2-K) nebo dokonce nižší. Střechou se ztrácí 15 až 30 procent tepla. V případě střechy závisí tepelná izolace především na dvou prvcích, které při správné volbě zajistí, že únik tepla touto cestou bude omezen na přijatelné minimum. Prvním z nich, který má největší vliv na minimalizaci tepelných ztrát, je správný izolační materiál. Vzhledem k příznivým technickým parametrům a nízké hmotnosti se nejčastěji používá minerální vlna. Je třeba dbát na ochranu izolační vrstvy před vlhkostí – vlhká vlna neplní svou funkci. Z tohoto důvodu se používají membrány, které nejen zabraňují pronikání dešťové vody pod krytinu, ale také chrání izolaci před vodními parami z interiéru. Dalším faktorem je výběr střešní krytiny, jejíž vlastnosti rovněž přispívají ke snížení tepelných ztrát. V tomto ohledu jsou výhodné zejména hliněné střešní tašky.
Nákladově efektivní řešení izolace stěn a střech mohou snížit celkové tepelné ztráty budovy až o 40 %. To znamená nejen nižší účty za vytápění, ale také možnost používat k vytápění menší a levnější systémy. Teprve pak se může ekonomicky vyplatit používat zařízení založená na obnovitelných zdrojích energie. Protože této energie potřebujeme málo, jsou i náklady na zařízení, která ji mohou vyrábět, relativně nízké.
O co se snažíme, pokud jde o izolaci?
Ať už pro svůj dům plánujeme jakákoli technická řešení, hlavní zásadou by vždy mělo být snížení tepelných ztrát na ekonomicky únosné minimum. Vždyť k čemu je chytré zásobování teplem, když se pak nesmyslně ztrácí špatnými příčkami, truhlářskými výrobky nebo tepelnými mosty. Teprve poté, co jsme se ujistili, že teplo z našeho domu zbytečně a nadměrně neuniká, bychom měli zvážit, jakým způsobem ho dodávat a jaká instalační řešení jsou nejvýhodnější. Dobrá izolace se promítá do úsporného systému vytápění, přičemž nejúspornější jsou systémy založené na spolupráci s nízkoteplotním podlahovým vytápěním (např. s kondenzačními kotli nebo tepelnými čerpadly). Důvodem je vyšší energetická účinnost těchto zdrojů tepla a z toho vyplývající nižší nároky na palivo a provozní náklady.
I tato řešení je však třeba řádně vybrat a analyzovat z hlediska – co je nákladově nejefektivnější?
Závěr
Optimálně provedená izolace obvodových stěn a střechy v typickém rodinném domě může přinést úspory na vytápění až 30 % ročně, tj. až o několik tisíc zlotých ročně.
Kvalita zasklení je jednou z nejdůležitějších vlastností, které je třeba při nákupu oken věnovat pozornost. Na něm závisí tepelná izolace celého okna. V současné době se vyrábějí okna s dvojskly, která se skládají ze dvou nebo tří skel s vlastnostmi závislými na požadovaných parametrech okna.
Dalších 25-35 % tepla uniká z domu gravitačním větracím systémem. Aby byly ztráty touto cestou nižší, vyplatí se izolovat komíny. Bohužel únik tepla gravitačním větráním je nejobtížněji odstranitelný, protože vyžaduje nahrazení systému mechanickým větráním, nejlépe s rekuperací tepla.
V dobře izolovaném domě se vyplatí uvažovat o topném systému s moderním nízkoteplotním zdrojem (např. kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla).