Kotel na pelety a kotel na dřevo – jaký typ zvolit
Na celém světě roste počet řešení, která umožňují ekologičtější využití možností domů a bytů. Jak z hlediska spotřeby elektřiny nebo vodních zdrojů, tak z hlediska výroby tepla. Zajištění odpovídajícího vytápění domu je jednou z nejdůležitějších otázek při jeho návrhu a výstavbě. Majitelé nemovitostí jsou stále více ochotni vzdát se uhlí a instalovat sporáky na pelety a dřevo. Jak si vybrat tento typ kotle a na co si dát pozor?
Jak si vybrat kamna na dřevo a pelety
Výběr sporáku na pelety a dřevo pro vaši domácnost vyžaduje jistou rozvahu. Nejprve věnujte pozornost parametrům, které tento typ kotle může a měl by splňovat. Je třeba vybrat zařízení s dostatečným topným výkonem, věnovat pozornost sadě senzorů, rozměrům a dalším doplňkovým funkcím.
Kromě toho, že pec má poskytovat teplo, stojí za to vybrat model, který bude praktický a zároveň intuitivní. Každý uživatel, investor nebo majitel domu si vybere jiný kotel – v závislosti na svých potřebách a očekáváních. Někteří se rozhodnou pro jednofunkční kotel, jehož hlavním úkolem je zásobovat topný systém a vytápět dům. Jiní se rozhodnou pro složitější řešení – pec se zásobníkem, která navíc umožňuje ohřev užitkové vody. Dalším typem jsou kotle s podavačem, které dodávají pelety (biomasu) do kotle.
Inteligentní sporák na pelety – pro kotelnu a obývací pokoj
Při rozhodování o koupi kotle na pelety byste měli věnovat pozornost také jeho velikosti a typu softwaru. Rozměry kotle a estetika jeho designu naznačují, zda bude zařízení potřebovat samostatnou místnost – malou nebo velkou kotelnu. Některé výrobky tohoto typu jsou určeny pro umístění krbu v obývacím pokoji. Tato zařízení jsou estetičtější a mohou dobře ladit s designem interiéru.
Za pozornost stojí také velikost násypky a popelníku. Pokud nádrž na pelety pojme více než 100 kg, můžete na týden zapomenout na doplňování paliva. Pokud je sběrač popela dostatečně velký a spalujete kvalitní pelety, lze jej vyměňovat i méně často než jednou za měsíc. Provoz kotle se pak omezuje pouze na obsluhu elektronického panelu, který lze automaticky naprogramovat z hlediska teploty a denního nebo týdenního plánu.
Menší kotle se jmenovitým topným výkonem 10 kW jsou obecně vhodné pro vytápění malých domů s plochou do cca 100 m2. V materiálech výrobce by však měly být uvedeny informace o tom, pro jakou velikost jsou vařiče určeny.
Na druhou stranu jsme podrobně vysvětlili, jak vypočítat topný výkon pro daný dům, v článku Jaký krb s vodním pláštěm zvolit? Tehdy jsme brali v úvahu ukazatele, jako jsou tepelné ztráty, objem budovy a součinitel prostupu tepla. Na základě těchto údajů a vzorců lze snadno přibližně určit potřebu tepla pro vlastní nemovitost.
Krb nebo kotel, sporák na pelety
Spotřebiče na pelety jsou jakýmsi kompromisem mezi drahým vytápěním plynem a levnějším, ale neekologickým vytápěním uhlím. Kotle na pelety, sporáky, ale i krby umožňují vytápět domácnost a ohřívat vodu bez poškození životního prostředí a cenově dostupnějším způsobem. Rozdíl mezi sporákem na pelety a krbem na pelety je patrný na první pohled; krby na pelety jsou vyrobeny především s designovým nádechem.
Na rozdíl od kotlů jsou navíc vhodné i pro menší objekty a nabízejí výkon v rozmezí 4-10 kW. Vzduchové krby jsou vhodným řešením zejména v situacích, kdy má spotřebič plnit především estetickou a dekorativní funkci a vytápět místnost. Krby na pelety s vodním pláštěm o výkonu 20 kW jsou vhodné jako hlavní nebo jeden z hlavních zdrojů tepla.
Stejně jako kotle jsou tato zařízení ekologická, není třeba je často vyprazdňovat, a dokonce mají aktivní systém čištění skla. Krby jsou také vybaveny mechanismy, které minimalizují nutnost dohlížet na spalování a dávkování paliva.