Jak ohřívat vodu v zahradním bazénu
V létě jsou velmi oblíbené zahradní bazény. V našich klimatických podmínkách je však problémem udržení správné teploty vody pro koupání. Na trhu jsou k dispozici různé systémy ohřevu bazénu, jako jsou tepelné výměníky, elektrické ohřívače vody, tepelná čerpadla, solární kolektory nebo absorbéry. Díky nim můžeme několikanásobně prodloužit využití vašeho zahradního bazénu. Pokud se chcete dozvědět více o způsobech ohřevu bazénu, jejich výhodách a nevýhodách, přečtěte si celý článek.

Výměníky tepla
Jak název napovídá, slouží k výměně energie mezi dvěma médii. Výměníky tepla se instalují v kotelně nebo venku v systému bazénu a připojují se ke zdroji tepla, jako je například pec ústředního topení na uhlí vybavená regulátorem teploty. K ohřevu bazénu lze použít také plynové nebo olejové kotle. Jak fungují? Horká voda ze sporáku proudí do výměníku tepla. Voda v bazénu proudí kolem spirály a tím se ohřívá. Celý proces je řízen čidlem, které po dosažení příslušné teploty vody vyšle signál termostatu, který následně přeruší cirkulaci teplé vody ze systému ústředního vytápění. Při rozhodování o tomto řešení věnujte pozornost výkonu sporáku a zdroji ohřevu. Pro chlorovanou vodu v bazénu je důležité, aby byl výměník vyroben z vhodných, odolných materiálů: nerezové oceli nebo titanu.
Výhody a nevýhody – výměníky tepla
Tepelná čerpadla
Využívání obnovitelných zdrojů energie k ohřevu bazénu je dobrým způsobem, jak snížit provozní náklady systému a zároveň se postarat o životní prostředí. Mezi ně patří čerpadla, která odebírají tepelnou energii ze vzduchu. Regulátory tepelných čerpadel slouží k řízení a úpravě jejich parametrů. Jak fungují? Voda z bazénu se do tepelného čerpadla čerpá pomocí oběhového čerpadla a poté se ohřívá přes titanový výměník tepla. Jakmile voda dosáhne správné teploty, vrátí se zpět do bazénu. Čím blíže je čerpadlo instalováno k bazénu, tím menší jsou tepelné ztráty.
Výhody a nevýhody – tepelná čerpadla
Použití tepelných čerpadel je výhodné zejména v létě, kdy je sluneční svit a teplota vzduchu nejvyšší.
Solární kolektory

Ohřev bazénu pomocí solárních kolektorů se používá v domácnostech i v bazénech. Solární termický systém lze instalovat na střechu nebo přímo na zem, přímo vedle bazénu. Jak fungují? Přefiltrovaná voda z bazénu se čerpá přes filtrační čerpadlo nebo samostatné čerpadlo do kolektorů. Slunce svítící na kolektor ohřívá vodu, která jím protéká. Ohřátá voda se pak vrací zpětným potrubím do bazénu. Při rozhodování o takovém řešení věnujte pozornost vhodnému výběru počtu panelů pro plochu bazénu a směru a stupni sklonu střechy. Pro pohodlný a efektivní provoz systému se používají regulátory solárních kolektorů.
Výhody a nevýhody – solární kolektory
Bazénové absorbéry
Představují atraktivní alternativu k tradičním solárním kolektorům, protože jsou cenově velmi výhodné. Díky tomu, že nemají kryt ani zasklení, fungují v letním období velmi efektivně a umožňují přímé využití sluneční energie. Absorbéry se pohodlně instalují a umožňují různé konfigurace připojení u větších baterií. Jak fungují? Za slunečného dne protéká voda v bazénu přímo přes absorbéry. K ohřevu a přenosu teplé vody není třeba instalovat žádné další výměníky tepla.

Výhody a nevýhody – absorbéry
Provozní rozsah absorbérů je úzký v důsledku nárůstu tepelných ztrát při vysokém rozdílu teplot mezi absorbérem a okolím.
Elektrické ohřívače
Umožňují velmi rychle dosáhnout ideální teploty vody v bazénu. Vzhledem k vysokým nákladům na ohřev vody se nejčastěji používají k ohřevu malých bazénů a lázní. Jak fungují? Podobně jako u výměníků tepla s tím rozdílem, že místo spirály je v ohřívači speciální topné těleso. Elektrický ohřívač ohřívá vodu protékající jednotkou a poté ji vypouští do bazénu. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, věnujte pozornost topnému tělesu, protože vápno, chemikálie nebo špatné připojení ho mohou poškodit.
Výhody a nevýhody – elektrické ohřívače
Jak zabránit vychladnutí vody
I když je ohřev vody v bazénu velkou výzvou, je důležité omezit tepelné ztráty po ohřátí. Jednou ohřátá voda vám nezajistí pohodlí po celé léto, protože bazén ztrácí teplo uložené ve vodě v závislosti na síle a rychlosti větru, vlhkosti vzduchu a venkovní teplotě.
Zdroje tepelných ztrát vody
Zdroje tepelných ztrát vodyVzhledem k tomu, že největším zdrojem tepelných ztrát je odpařování, ke kterému se přidává rozdíl teplot mezi vodou a vzduchem, vyplatí se zvážit zakrytí bazénu. Pokud se budeme o bazén dobře starat, budou pozdější ztráty mnohem nižší a během dne bude třeba vodu ohřívat jen o několik stupňů. Je třeba si také uvědomit, že zakrytí je také způsob, jak udržet vodu čistou.
Čím zakrýt bazén
Na trhu jsou k dispozici různá řešení. Níže uvádíme seznam nejčastěji používaných. Solární fólie (pěna) nebo bublinková fólie – rozdíl mezi těmito řešeními je v tom, že bublinková fólie je méně izolační a více propouští sluneční světlo. Výhodou tohoto řešení je, že i když je bazén za slunečného dne zakrytý, voda se může ohřívat. Stříšky na bazény – mají podobu posuvných polykarbonátových segmentů. Jsou sice dražší než solární fólie, ale voda se pod nimi ochlazuje pomaleji a ohřívá mnohem rychleji. Balónky do bazénu – jsou vyrobeny ze silné, částečně vyztužené PVC fólie. Lze je snadno instalovat i demontovat. Jsou k dispozici v různých barvách.
Teplá voda v bazénu po celé léto
Bazény jsou dnes místem zábavy, relaxace a setkávání s rodinou a přáteli. Aby byla relaxace pohodlná, musíme zajistit správný ohřev vody. Před rozhodnutím pro konkrétní řešení je vhodné pečlivě analyzovat výhody a nevýhody v okamžiku nákupu a následného provozu. Pro zvýšení účinnosti ohřevu vody je vhodné pamatovat na to, aby voda v bazénu nebyla vystavena přímému slunečnímu záření a aby byly odstraněny překážky, které stíní bazén a zvyšují množství tepla potřebného k ohřevu vody. Správně zvolený systém ohřevu vody, úsporná řešení a opatření ke snížení tepelných ztrát z bazénu jsou osvědčenými postupy, které vám umožní užívat si pohodlí teplé vody v bazénu po dlouhou dobu.