Jak funguje topení v paneláku
Systém známý po staletí. Rodinné domy lze v dnešní době vytápět různými způsoby, ale jedním z nejoblíbenějších a také cenově nejvýhodnějších je vždy ústřední vytápění. Tento systém je známý již po staletí, i když málokdo ví, jak přesně funguje. Co je ústřední vytápění?
Jak funguje a kolik stojí
Mnoho lidí hledá odpověď na otázku, co je to ústřední vytápění. Jak již název napovídá, jedná se o topný systém, jehož hlavním úkolem je přivádět teplo z topného zařízení do každé místnosti v budově. V každé z těchto místností by samozřejmě měl být také spotřebič tepla. To může mít podobu radiátoru nebo podlahového vytápění.
Jak funguje ústřední vytápění v panelovém domě
Samotný systém, který dnes nazýváme ústředním topením, byl znám již ve starověku. První zmínky o vytápění místností jinak než krbem umístěným uprostřed domu pocházejí z 2. století našeho letopočtu. Budovy v Římě byly vybaveny systémem trubek, které procházely stěnami i podlahami domu. Uvnitř nich samozřejmě proudil horký vzduch z ohniště. Díky tomu se ani za chladných večerů nemusíte starat o to, zda bude v každé místnosti teplo. Tento systém měl sice řadu nevýhod a nerozváděl vzduch rovnoměrně, ale i tak se jednalo o významnou inovaci té doby.
Takový systém ústředního vytápění existuje dodnes, ale samozřejmě v modernizované podobě. Koneckonců takto fungují krby, které díky trubkám položeným v domě dokážou vytápět místnosti i daleko od ohniště. Toto řešení však není nejoblíbenější právě proto, že rovnoměrnost rozložení tepla není vždy stejná. Mnohem lépe fungují řešení využívající převodníky tepla ve formě kapalin. Takové zařízení se poprvé objevilo v 18. století a používalo se k vytápění skleníků. Tehdy se používala ohřátá voda, dnes se však používá i vzduch nebo jiné kapaliny.
Typy ústředního vytápění
Kotle, které jsou zdrojem tepla, jsou pouze jednou ze součástí systému ústředního vytápění. K dispozici jsou také oběhová čerpadla, oběhová čerpadla, ventily a radiátory. Čerpadlo je zodpovědné za distribuci kapaliny ohřáté v kotli do radiátorů, takže každá z těchto součástí je potřebná pro správnou funkci systému.
V kotlovém ohništi se vytváří teplo, které je následně odváděno vodním pláštěm. Pomocí systému ústředního vytápění a provozu zařízení, jako jsou oběhová čerpadla, se ohřátá voda rozvádí do spotřebičů tepla v jednotlivých místnostech (v podobě radiátorů). Čerpadla se starají o rovnoměrnou distribuci vody ohřáté v kotli do radiátorů. Pro správnou funkci systému ústředního vytápění je zapotřebí každá z výše uvedených součástí.
Existuje několik typů ústředního vytápění a to, který z nich ve svém domě použijete, závisí nejen na vašich potřebách, ale také na ceně a stavebních parametrech. Jedním z typů je například gravitační ohřev, kdy je proudění vody zajišťováno gravitací. Tento typ však dobře funguje v oblastech, kde mohou být velké problémy s napájením. Zařízení nepotřebuje ke svému fungování elektřinu, ale dobré uspořádání instalace je spojeno s vysokými náklady na projekt, a proto je celá věc jen zřídkakdy rentabilní. Při tomto typu řešení je třeba vzít v úvahu, že „gravitační vytápění“ vyžaduje, aby kotel a radiátory byly na stejné úrovni a ne příliš daleko od sebe.
Mnohem běžnějším typem ústředního vytápění, který patří k těm jednodušším na instalaci, je model s čerpadlem. Vhodně zvolené oběhové čerpadlo zajišťuje dostatečnou cirkulaci vody v domě a umožňuje, aby se voda pohybovala po podlahách. Pomocí čerpadel lze vytápět jak tradiční radiátorové systémy, tak i podlahové systémy nebo ohřívače vody.
Náklady a ceny výstavby ústředního vytápění
Při stavbě domu je nezbytné zahrnout do odhadu nákladů cenu ústředního vytápění. To zahrnuje nejen komponenty, jako jsou kotle nebo čerpadla, ale také radiátory a samotnou instalaci. Pokud nemáte potřebné zkušenosti, neměli byste to dělat sami. Ačkoli se to zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak je a náklady pak převyšují plánované výdaje. Dokonce i odvzdušnění může někdy vyžadovat návštěvu odborníka, i když s dnešními radiátory je to dnes mnohem jednodušší než dříve.
Náklady na instalaci systému ústředního vytápění a nákup samotných automatických kotlů závisí především na druhu paliva, kterým se rozhodnete objekt vytápět. Kotle, které jsou připraveny na ekologický provoz a spalují ekohráškové uhlí, jsou samozřejmě dražší, ale je to výdaj, který se v budoucnu vyplatí. Za prvé se pak staráme o životní prostředí a za druhé jsou jednoduché na obsluhu. Výkon kotlů by měli zvolit odborníci, kteří jsou zodpovědní za návrh topného systému v budově. Celkové náklady včetně instalace a dílů na dům o rozloze přibližně 150 m2 se pohybují kolem 30-60 tisíc PLN.
Výhody jednotlivých řešení
Které řešení je pro nás lepší, závisí na řadě faktorů. V úvahu je třeba vzít například to, kolik času trávíme doma a jak moc nám záleží na manipulaci s kotlem. Nabídka kotlů na trhu je široká. Topná zařízení mohou být poháněna pevnými palivy (např. peletami nebo ekohráškem), plyny (např. zemním plynem) a kapalnými palivy, jako je topný olej. Každé řešení od nás vyžaduje systematickou obsluhu topného zařízení a doplňování paliva do nádrže, ale v současnosti vyráběné kotle (jako je mimo jiné SMART PLUS od společnosti Metal-Fach) nám umožňují řešit tuto záležitost jednou za mnoho dní. Uživatel tak má jen malé potíže při manipulaci s ním.
Je třeba také dobře promyslet, zda bude v domě instalováno podlahové nebo klasické vytápění. Může se stát, že porucha povede k nutnosti osekat stěny nebo vytrhat podlahu. Samozřejmě při jakýchkoli potížích je třeba počítat s tím, že to bude stát hodně nervů, ale v okamžiku, kdy se to stane „normální“ instalaci, mělo by to jít snáze. Kotle Metal Fach mají další bezpečnostní funkce, které řídí kotel, aby nedošlo k poškození systému ústředního vytápění. Řídicí jednotka kotle nabízí ochranu proti zamrznutí vody, ochranu proti stagnaci čerpadla a dezinfekci teplé vody. Tímto způsobem se minimalizuje riziko poškození a poruchy.