Skip to content
Energogenius.cz

Energogenius.cz

Vše co potřebujete vědět o energiích

Elektrický ohřívač pro ohřev vody na topení

Posted on 9 května, 202231 prosince, 2022 By Ivo Peluha Žádné komentáře u textu s názvem Elektrický ohřívač pro ohřev vody na topení

Elektrický ohřívač pro radiátory je ideálním řešením, které se osvědčí jak v domácnosti – jako podpora stávajícího topného systému (např. mimo topnou sezónu), tak v rekreačních chatách jako dočasný zdroj tepla.

Jak to funguje

Elektrický ohřívač je zcela nezávislé příslušenství, které lze zakoupit samostatně a je k dostání v každém obchodě pro kutily. Skládá se z hlavice s termostatem (část, která zůstává viditelná zvenčí a kterou můžeme nastavit) a dlouhého topného tělesa, které je namontováno uvnitř ohřívače.
Většina modelů dostupných na trhu má 1/2palcový závit, takže není zásadní problém s montáží ohřívače na již instalované radiátory. Ohřívač je zakončen kabelem, který připojíme do zásuvky. Princip fungování je jednoduchý: po zapnutí začne topné těleso ohřívat vodu v radiátoru a po chvíli začne radiátor vydávat teplo ven.

Výhody ohřívače

Ohřívač je i přes své malé rozměry a nízkou cenu rychlým a jednoduchým způsobem, jak zvýšit teplotu v dané místnosti. Je to velmi výhodné řešení, zejména proto, že nevyžaduje modernizaci instalace ani topného systému. Ohřívač lze zakoupit prakticky kdykoli (a díky jeho univerzálnímu průměru jej lze snadno namontovat na stávající řešení). A co je nejdůležitější, tato metoda nevyžaduje zapnuté ústřední topení.

Kde se vyplatí ji použít

Elektrický ohřívač se osvědčí jako příležitostné řešení. Lze jej úspěšně využít jako doplňkový zdroj tepla, tj. lze jej použít i jako „podporu“ pro topnou instalaci mimo topnou sezónu. Je to velmi výhodné, když už nepoužíváme ústřední topení, ale chceme mít např. příjemnou teplotu v koupelně nebo chceme sušit ručníky či oblečení.

Toto řešení lze použít i v místech, kde se nezdržujeme po celou dobu. Obvykle se elektrické topení kupuje na pozemek, do letního domku nebo zahradní boudy.

V takovém případě může ohřívač během používání danou místnost vytápět nebo vysoušet. Důležité je, že ohřívač je vhodný jak do obývacích pokojů, tak do koupelen (i když právě v koupelnách se používá). Jedinou podmínkou je mít ohřívač vody (s doplněnou vodou v systému).
Použití elektrického topení se doporučuje také v místnostech, kde může vysoká vlhkost dlouhodobě vést k tvorbě hub nebo plísní. Jedná se například o sklep nebo garáž. Občasné „přitápění“ (mimo sezónu nebo v určitou dobu) pomůže vyrovnat se s vlhkostí a vysušit místnost.

Co se vyplatí vědět před nákupem

Než se vydáme do obchodu, musíme vědět, jaký elektrický ohřívač vybrat. Obecně platí, že optimální výkon topného tělesa by se měl pohybovat mezi 60 a 80 % výkonu radiátoru, který máte. Proto musíme před nákupem pečlivě zkontrolovat, jaký druh ohřívače máme a jaký výkon bychom měli zvolit.

Na trhu si v současné době můžeme vybrat z několika desítek typů elektrických ohřívačů v cenovém rozpětí od několika desítek do několika set korun. Čím vyšší cena, tím více funkcí a tím vyšší pokrok.
Základní modely jsou vybaveny pouze základním teplotním čidlem a jednoduchým regulátorem. Budou mít také vyšší spotřebu energie, což se promítne do vyšších účtů za elektřinu.
Moderní modely elektrických ohřívačů jsou naopak vybaveny ovládacím panelem, díky němuž můžeme nejen nastavit vhodnou teplotu, ale také zvolit parametry, které nám umožní určit dobu vytápění nebo vynutit spotřebu energie za levnější tarif. Díky tomu bude používání ohřívače nejen pohodlné, ale také mnohem úspornější. Modely vyšší třídy budou mít také moderní design.

Co stojí za zapamatování

Ohřívače dostupné na trhu jsou z výroby vybaveny teplotním čidlem a regulátorem, které umožňují nastavit teplotu v souladu s parametry ohřívače. Regulace se obvykle pohybuje v rozmezí přibližně 15 až 70 stupňů Celsia. V případě dosažení vyšší než maximální teploty pojistka odpojí zdroj napájení. Některé modely (obvykle ty dražší) mají přídavný senzor proti zamrznutí. To se osvědčí, pokud se ohřívač používá v neizolovaných a nevytápěných objektech, jako jsou letní domky nebo altány.

Stejně jako plynové kotle je i ohřívač elektrickým spotřebičem a platí pro něj podobné předpisy pro umístění. Podle těchto předpisů může být ohřívač instalován ve vzdálenosti 60 cm od zdroje vody, jako je umyvadlo, vana nebo sprchová vanička. Z bezpečnostních důvodů (ale také kvůli spotřebě energie) by se měl elektrický ohřívač zapnout krátce před použitím. Navzdory bezpečnostním zařízením (např. pojistkám) je také lepší nenechávat topení zapnuté, když jste pryč delší dobu.

Jaký radiátor

Navigace pro příspěvek

Previous Post: Srovnání tepelných čerpadel vzduch-voda a vzduch-vzduch
Next Post: Tepelné čerpadlo. Jen pro vodu, nejen pro léto

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejčtenější příspěvky

  • Rozdíly mezi centrálním a individuálním vytápěním v panelácích: Který systém je lepší
  • Jak vybrat správné tepelné čerpadlo pro vaši nemovitost
  • Jak určit správnou velikost tepelného čerpadla pro vaši nemovitost
  • Co je tepelné čerpadlo
  • Náklady na provoz tepelného čerpadla

Obíbené rubriky

  • Ekonomika vytápění
  • Jak ušetřit
  • Jaký radiátor
  • Nejčtenější
  • Odborník radí
  • Odborník vysvětluje
  • Tepelné čerpadla
  • Uncategorized
  • Způsoby vytápění

Nejnovější příspěvky

  • Rozdíly mezi centrálním a individuálním vytápěním v panelácích: Který systém je lepší
  • Principy vytápění v paneláku: Různé systémy a základní funkce
  • Jak vybrat správné tepelné čerpadlo pro vaši nemovitost
  • Jak určit správnou velikost tepelného čerpadla pro vaši nemovitost
  • Klíčové faktory při výběru tepelného čerpadla: Zvážte klima, dostupnost zdroje tepla a potřeby vytápění/chlazení

Copyright © 2023 Energogenius.cz.

Powered by PressBook Blog WordPress theme