Skip to content
Energogenius.cz

Energogenius.cz

Vše co potřebujete vědět o energiích

Čím topit v domě. Kolik budete platit za topení podle typu paliva

Posted on 29 května, 20225 června, 2022 By Ivo Peluha

Dramatický nárůst cen prakticky všech paliv a nosičů energie způsobil, že volba způsobu vytápění vašeho domova se stala výzvou. Je obtížné předvídat, jak se budou jejich ceny vyvíjet v nadcházejících letech. Z tohoto důvodu bychom měli především dbát na snížení spotřeby tepelné energie v domácnosti.

Čím vytápět svůj domov

Při plánování stavby domu se vyplatí zvolit kompaktní konstrukci s co nejmenším počtem tepelných mostů. Budova by měla být umístěna tak, aby efektivně využívala sluneční světlo. V souladu s předpisy dnes navíc používáme značné tloušťky izolací ve stěnách, střeše nebo podlahách. Je třeba dbát na to, aby byla izolace instalována přesně a souvisle, např. mezi stěnou a střechou. Důležité je také zajistit vysokou těsnost budovy a používat mechanické větrání s rekuperací tepla. Snížení nákladů na vytápění domu a ohřev vody na praní se dosáhne také využitím obnovitelných zdrojů energie.

Při výběru druhu paliva nebo nosiče energie je třeba zohlednit nejen kolísavost cen, ale také účinnost daného zdroje tepla a nezbytný rozsah jeho údržby. Důležitá je jistě i potřeba odděleného prostoru pro kotel, sklad paliva nebo velkokapacitní nádrže.

Tento článek shrnuje důležité charakteristiky jednotlivých paliv a odhaduje náklady na vytápění podle cen z února 2022. Pro výpočet se předpokládal nový, dobře izolovaný dům o ploše 150 m² s měrným součinitelem tepelných ztrát 40 W/m² (potřeba tepla pro celou budovu je tedy 6 kW).

Čím vytápět dům – Obnovitelné zdroje energie – srovnání cen

Mezi nejoblíbenější systémy využívající obnovitelné zdroje energie patří především systémy s tepelnými čerpadly, solárními kolektory, fotovoltaickými panely nebo biomasou, například peletami. V polských klimatických podmínkách bohužel není možné použít jednoduchý systém, který by zajistil přípravu teplé vody a vytápění domu po celý rok pouze s využitím obnovitelné energie. Bez ohledu na zvolený způsob získávání energie z obnovitelných zdrojů musíme počítat s pravidelným nebo trvalým využíváním konvenčních nosičů energie, např. elektřiny z rozvodné sítě. Přesto se v Polsku s oblibou využívají systémy obnovitelných zdrojů energie, protože umožňují výrazně snížit provozní náklady na dražší paliva. Navíc taková řešení, jako jsou tepelná čerpadla nebo solární kolektory, nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Navíc je lze instalovat nejen do nových, ale i do modernizovaných domů.

Teplo z venkovního vzduchu – vzduchové tepelné čerpadlo

Tento typ energie se získává pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda (běžně označovaného jako vzduchové tepelné čerpadlo). Jeho nejdůležitější součást, kompresor, je poháněna elektřinou, ale spotřeba elektřiny je několikanásobně nižší než množství tepla dodávaného do systému ústředního vytápění. V kombinaci se systémem podlahového vytápění může tento typ tepelného čerpadla až do venkovní teploty 0 °C dodávat až pětkrát více tepla v porovnání s množstvím spotřebované elektřiny. Samozřejmě platí, že čím nižší je venkovní teplota, tím nižší je účinnost a vyšší spotřeba elektřiny. Zpravidla se od teploty -7 nebo -10 °C podporuje elektrickým ohřívačem. Podíl energie dodané ohřívačem však nepřesahuje 2-3 % ročně.

Roční náklady na používání vzduchového čerpadla v novém, dobře izolovaném domě o ploše 150 m², ve kterém spolupracuje s vodním podlahovým vytápěním, tak mohou činit přibližně 13 000 KČ.

To se týká umístění budovy v centrální části země. Pokud je čerpadlo instalováno v chladnějších oblastech země, budou poplatky za vytápění vyšší. Výpočty vycházely z ceny elektřiny 5KČ/kWh brutto podle tarifu jednoho z oblíbených dodavatelů.

Poznámka: Náklady na provoz tepelného čerpadla lze dále snížit použitím zónových tarifů Provozní náklady tedy závisí na cenách energie od dodavatele, kterého využíváte.

Obnovitelná energie ze země nebo tepelné čerpadlo na vodu

K jeho odběru se používá tepelné čerpadlo země-voda. Za tímto účelem se na pozemku obvykle provádí jeden až několik vrtů. V nich jsou umístěny trubky s nemrznoucí směsí. Ta sbírá teplo ze země a přenáší ho do tepelného čerpadla. Zde dochází k dalšímu procesu získávání energie, teplota se zvyšuje a teplo se předává do topného systému nebo mycí vody.

Výhodou tepelného čerpadla se zdrojem tepla ze země oproti tepelnému čerpadlu se zdrojem tepla ze vzduchu je stabilnější teplota média, z něhož je energie čerpána. Na podzim je teplota půdy obvykle 5-8 °C. V zimě při silných mrazech klesá na 2-3 °C, někdy při dlouhé vlně mrazů až na 0 °C. Stále je však vyšší než venkovní teplota. V důsledku toho je účinnost zemního čerpadla v tomto období vyšší než účinnost modelu se zdrojem vzduchu. Navíc obvykle nevyžaduje podporu elektrického ohřívače. Na druhou stranu, během teplejších jarních dnů je účinnost tepelného čerpadla se zemním zdrojem nižší.

Nakonec jsou však roční provozní náklady tepelného čerpadla se zdrojem tepla země o něco nižší než u tepelného čerpadla se zdrojem tepla vzduch, a to přibližně 11 000 KČ.

Pelety

Pelety jsou granule o průměru 6-8 mm a délce 10 až 38 mm vyrobené stlačením pilin a jiného dřevního odpadu pod vysokým tlakem. Jsou považovány za ekologická paliva, protože se předpokládá, že neznečišťují životní prostředí oxidem uhličitým. Při jejich spalování se totiž do atmosféry dostává tolik CO2, kolik ho absorbují stromy, z nichž během svého růstu vznikly. Výsledkem je nulová bilance CO2.

Dnešní kotle na pelety jsou velmi účinné a jejich obsluha je mnohem méně náročná než u tradičních modelů na tuhá paliva. Především zajišťují přesnou regulaci spalovacího procesu a často mají takové vybavení, jako je automatický zapalovač nebo mechanismus pro čištění povrchu výměníku.

Než se však rozhodneme pro kotel na pelety, měli bychom se ujistit, zda je povolen územním plánem a vyhláškou proti smogu.

Kromě toho, pokud plánujeme vytápět dům peletami již ve fázi návrhu stavby, měli bychom naplánovat dostatečně velký prostor pro instalaci kotle a skladování paliva.

V současné topné sezóně cena pelet poměrně výrazně vzrostla. V srpnu 2021 se pohybovala mezi 3 600 a 4000 korun za tunu, zatímco v lednu letošního roku to bylo až 5 200 – 6 000 korun. Bohužel je také třeba vzít v úvahu, že i když ceny pelet během léta klesnou, hrozí, že před příští zimou opět vzrostou.

U domu o rozloze 150 m2 činí roční spotřeba paliva nejméně 3 tuny. To znamená, že náklady na vytápění v loňském roce nepřesáhly 15 000 KČ a nyní se mohou pohybovat kolem 22 000 KČ. Pokud chcete snížit výdaje, měli byste nakupovat pelety za nejnižší možnou cenu, obvykle v létě, a skladovat je na suchém místě. To bohužel vyžaduje vyčlenění určitého prostoru v budově pro skladování paliva. Nezapomeňte také koupit suché pelety, jinak se mohou samovolně vznítit. Jejich kvalita je samozřejmě velmi důležitá. Má velký vliv na správný průběh spalování a četnost čištění hořáku a výměníku tepla v kotli.

Kolem kotle na pelety by měl být dostatek volného prostoru, aby byl zajištěn snadný přístup ke spotřebiči. To umožní jeho pohodlnou obsluhu a opravu v případě poruchy.

Konvenční paliva

Ještě před několika lety tvořilo černé uhlí velký podíl konvenčních paliv. Bohužel se ke spalování uhlí často používaly jednoduché kotle. Pro polský trh se však tato zařízení již nevyrábějí.

V současné době jsou k dispozici pouze kotle tzv. třídy 5, které splňují požadavky na ekodesign. Jedná se o kotle s dávkovým přikládáním a spodním spalováním nebo s automatickým podavačem paliva. V mnoha regionech země však bude provoz tohoto typu zařízení povolen ještě několik let. To je dáno protismogovými usneseními v jednotlivých provinciích. Zároveň došlo k náhlému zvýšení cen uhlí. V důsledku toho se tento typ vytápění v současnosti u novostaveb volí jen velmi zřídka.

Zemní plyn

Zemní plyn byl v posledních několika desítkách let výhodným řešením, které zároveň zajišťovalo rozumnou úroveň nákladů, pokud byl zajištěn přístup k plynárenské síti. Ke spalování plynu se používají podlahové nebo závěsné kondenzační kotle s velmi vysokou účinností. Pokud jde o způsob přípravy horké vody pro praní, jsou spotřebiče k dispozici v jednofunkčním nebo dvoufunkčním provedení.

Náhlé zvýšení cen zemního plynu v roce 2021 způsobilo výrazné zvýšení nákladů na vytápění obytných domů. Vzhledem k tomu, že ceny distribučních služeb se změnily jen málo, činí nyní celkové zvýšení nákladů v závislosti na množství spotřebovaného plynu přibližně 50-60 %.

Za vytápění našeho příkladného domu zemním plynem zaplatíme ročně 22 000 KČ. K tomu je třeba připočítat náklady na služby ve výši přibližně 1500 KČ.

Kapalný plyn

Někteří investoři s ohledem na současnou situaci na trhu zvažují využití zkapalněného plynu. Topný systém s kotlem je pak napájen z nádrže umístěné na pozemku – nadzemní nebo podzemní. Ten je dražší na pořízení a instalaci a také zaplatíme více za jeho následnou údržbu.

Nádrž si můžete koupit sami nebo si ji pronajmout. První řešení nám umožňuje svobodně si vybrat dodavatele plynu a využívat nižší ceny. Musíme však pamatovat a nést náklady na pravidelné kontroly nádrže prováděné inspektorem UDT. Donedávna se náklady na pořízení a instalaci nádrže pro dům o rozloze 150 m2 pohybovaly kolem 40 000-50 000 KČ.

Pokud chceme mít možnost nakupovat palivo v době, kdy je nejlevnější (obvykle od května do července), je nejlepší zvolit dostatečně velkou nádrž na celou topnou sezónu. Pro nový dobře izolovaný dům, o kterém uvažujeme, bude tedy potřeba nádrž o objemu 2700 l.

V současné době náklady na nákup plynu na celou topnou sezónu přesáhnou 30 000 KČ. K tomu je třeba připočítat poplatky za prohlídky nádrže a kotle. Pokud se však rozhodneme pro pronajatou nádrž, roční náklady budou činit 40 000-42 000 KČ.

V předchozích letech byly náklady na nákup kapalného plynu do vlastního zásobníku podobné nákladům na provoz kotelny na zemní plyn. Kótování cen paliv naznačuje, že v budoucnu, po liberalizaci cen zemního plynu pro domácnosti, může být LPG dokonce levnější než zemní plyn.

Topný olej

Obliba topného oleje v posledních letech klesá. Důvodem byla vysoká cena paliva a nutnost vyčlenit určitý technický prostor pro jeho skladování v nádržích. Stejně jako u nafty i ceny topného oleje v posledních letech rychle kolísaly. V současné době stojí vytápění dobře izolovaného domu o rozloze 150 m2 a příprava teplé vody nejméně 36 500 KČ, plus náklady na revizi kotle 3000 00-KČ. Abychom se vyhnuli tankování v zimě, kdy je palivo vždy dražší, měli bychom používat nádrže o objemu nejméně 1500 litrů.

Čím bychom měli vytápět dům

Rozhodnout se, jaké palivo použít k vytápění domu a ohřevu vody, nebylo nikdy snadné, ale v dnešní době je to ještě složitější. Není vůbec jasné, jak se budou ceny jednotlivých paliv vyvíjet v nadcházejících letech. Kromě hospodářské situace mají nyní velmi silný vliv politické faktory, hrozba ozbrojeného konfliktu nebo energetické vydírání.

Pokud jde o elektřinu, nejsme schopni posoudit nárůst poplatků za emise CO2. Pokud jde o pelety, cena tohoto paliva se odvíjí od cen ostatních energetických nosičů. Pokud se ceny zemního plynu na burze vrátí na hodnoty uváděné před rokem, bude toto palivo jistě patřit k favoritům. V opačném případě se po 1. lednu 2024, kdy Polsko již nebude moci regulovat (rozuměj: snižovat) ceny pro jednotlivé spotřebitele, mohou jejich účty drasticky zvýšit.

Při stavbě nebo modernizaci domu bychom rozhodně měli dbát na maximální snížení tepelných ztrát vhodnou tepelnou izolací nebo použitím větrání s rekuperací tepla.

Při hledání řešení, která zajistí nejvyšší úroveň komfortu a nezatěžují údržbou, stojí za to zvážit tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel. Při současných cenách zajišťují tyto technologie nejnižší možné provozní náklady. V případě využití elektřiny budeme moci snížit náklady použitím tarifů G12, G12w nebo G13. V budoucnu se mohou objevit jiné, flexibilnější tarify nebo možnosti nákupu periodicky dostupné levnější energie. Tepelnou energii je nutné skladovat např. v akumulační nádrži nebo v dostatečně silné podlaze a zásobníku teplé vody. Ceny zkapalněného plynu a topného oleje také značně kolísají, stejně jako vztahy mezi těmito cenami. V této situaci je důležité, aby kapacita nádrže umožňovala doplnění paliva pouze jednou ročně, obvykle nejlépe na začátku léta.

Na co si dát pozor při provozu fotovoltaického systému

Možnost kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaickou instalací byla dosud velmi výhodným řešením. Díky možnosti převést přebytečnou energii vyrobenou v létě a následně využít 80 % tohoto množství by roční náklady na vytápění mohly být téměř nulové. Vzhledem k rychle rostoucímu výkonu fotovoltaických zařízení a požadavkům předpisů EU budou lidé, kteří plánují instalaci fotovoltaického zařízení po 1. 4. 2022, zohledňováni podle jiných pravidel. Přebytečná energie bude prodána do sítě za aktuální burzovní cenu. Proto vzroste význam současného (čti co největšího) využití energie vyrobené fotovoltaickým zařízením, mimo jiné k napájení tepelného čerpadla pracujícího pro vytápění domu, ohřev vody na praní nebo v bazénu na dvoře a v létě také k chlazení budovy (pokud s ním bylo počítáno v návrhu zařízení).
Jak mohu snížit spotřebu plynu?

Mnoho lidí nyní hledá způsoby, jak snížit spotřebu plynu. Jedním z nich je například používání klimatizace. Ty mohou být pomocným zdrojem tepla, zejména na jaře a na podzim. Náklady na používání klimatizace mohou být nízké, pokud ji používáte v době, kdy jsou ceny elektřiny nižší.

Další možností je kombinace klimatizace s fotovoltaickou instalací. Optimálním řešením je provozovat je, když panely generují určitý výkon. Tímto způsobem se vyhneme vracení energie do sítě a z každé kWh elektřiny vyrobíme dokonce 4-5 kWh tepla. Samozřejmě, že za slunečných dnů se nevyhneme dodávání energie do sítě, ale provoz klimatizací nám umožní část energie pravidelně využívat.

Další možností je kombinace plynového kotle a tepelného čerpadla se vzduchovým zdrojem pro vytápění domu a přípravu teplé vody. Celý systém by pak měl být řízen jediným regulátorem, který v daném okamžiku spustí ten zdroj tepla, jehož provoz je levnější. Tepelné čerpadlo však nemusíme instalovat již během instalace s kotlem, lze to provést později. Důležité je používat v domě nízkoteplotní topný systém, např. podlahové nebo stěnové vytápění. Teprve pak instalace tepelného čerpadla přinese měřitelné úspory.

Další možností je instalace solárních kolektorů a zásobníku teplé vody s větším objemem. Čtyřčlenné rodině postačí nádrž o objemu 300 litrů a dva sběrače o ploše 4-5 m2. Taková sada pokryje přibližně 50-60 % energie potřebné na přípravu teplé vody za rok.

Způsoby vytápění Tags:Nejčtenější

Navigace pro příspěvek

Previous Post: Kotel na pelety a kotel na dřevo – jaký typ zvolit
Next Post: Dimenzování tepelného čerpadla

Mohlo by vás také zajímat

čím topit Kotel na pelety a kotel na dřevo – jaký typ zvolit Způsoby vytápění
Srovnání a recenze solárních elektráren 5 dodavatelů Způsoby vytápění
Jak efektivně vytápět velký starý dům Jak efektivně vytápět velký starý dům Způsoby vytápění
Vytápění starých budov: najděte si ten správný systém Způsoby vytápění
Levné vytápění domů: nejlepší způsoby Způsoby vytápění

Nejčtenější příspěvky

  • Nejlepší tepelná čerpadla 2023 - TOP výrobciNejlepší tepelná čerpadla 2023 – TOP výrobci
  • Jakou značku tepelného čerpadla. Žebříček firem
  • Nejlepší tepelné čerpadloNejlepší tepelné čerpadlo vzduch voda
  • Jak ušetřit za vytápění topeníJak ušetřit za vytápění v panelákovém bytě

Obíbené rubriky

  • Ekonomika vytápění
  • Jak ušetřit
  • Jaký radiátor
  • Nejčtenější
  • Odborník radí
  • Odborník vysvětluje
  • Tepelné čerpadla
  • Způsoby vytápění

Nejnovější příspěvky

  • Účinnost tepelného čerpadla v zimě
  • Jak vybrat tepelné čerpadlo
  • Jak ohřívat vodu v zahradním bazénuJak ohřívat vodu v zahradním bazénu
  • Jak účinná jsou tepelná čerpadla na bázi vzduchuJak účinná jsou tepelná čerpadla na bázi vzduchu
  • Proč jsou vzduchová tepelná čerpadla tak účinnáProč jsou vzduchová tepelná čerpadla tak účinná

Copyright © 2023 Energogenius.cz.

Powered by PressBook Blog WordPress theme

Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom vám poskytli co nejrelevantnější služby tím, že si zapamatujeme vaše preference a opakované návštěvy. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s používáním VŠECH souborů cookie. Můžete však navštívit "Nastavení souborů cookie" a poskytnout kontrolovaný souhlas.
NastaveníPřijmout vše
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Nezbytné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správné fungování webových stránek. Tyto soubory cookie zajišťují základní funkce a bezpečnostní prvky webových stránek, a to anonymně.
CookieDélkaPopis
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
ULOŽIT A PŘIJMOUT